Największe hity

Bob Dylan
Kvitka “Kasey” Cisyk
Anthony Kiedis
Leonard “Lenny” Kravitz
Pink

  • The Red Hot Chili Peppers

Stany Zjednoczone są światową potęgą muzyki pop i rocka, a wielu z najwybitniejszych amerykańskich muzyków w tych gatunkach jest związanych ze wschodnimi ziemiami Rzeczypospolitej. 

Bob Dylan, urodzony w 1941 roku jako Robert Allen Zimmerman, jest amerykańskim piosenkarzem, autorem tekstów i artystą wizualnym. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury “za stworzenie nowych poetyckich wyrażeń w ramach wielkiej amerykańskiej tradycji piosenki”. Jest jedynym muzykiem, który otrzymał tę nagrodę. Zdobył również dziesięć nagród Grammy, Oscara i Złoty Glob. W 2008 roku Rada Nagrody Pulitzera przyznała mu nagrodę specjalną za “głęboki wpływ na muzykę popularną i kulturę amerykańską, naznaczoną lirycznymi kompozycjami o niezwykłej poetyckiej sile”. Dziadkami Dylana ze strony matki byli litewscy Żydzi z Kowna, dziadkowie ze strony ojca wyemigrowali natomiast do USA z Ukrainy. Dylan wspiera ruch Chabad Lubawicz, jedną z najbardziej znanych wspólnot chasydzkich na świecie. Ruch został pierwotnie założony w Białorusi, ale ostatecznie przeniósł swoją siedzibę do USA. Jest szczególnie znany ze swoich działalności oświatowej. Dylan uczęszczał do Hadar Hatorah, jesziwy Chabad Lubawicz, a nawet pojawił się na telethonie (maratonie telefonicznym z charytatywną zbiórką pieniędzy) Chabadu. 

Kvitka “Kasey” Cisyk (1953-1998) amerykańska sopranistka pochodzenia ukraińskiego, która osiągnęła sukces w czterech gatunkach muzycznych: komercyjnych dżingli do reklam radiowych i telewizyjnych, opery klasycznej, muzyki popularnej i ukraińskiej muzyki ludowej. Cisyk wykonała piosenkę “You Light Up My Life” na potrzeby filmu o tym samym tytule. Piosenka została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem w 1978 roku. Cisyk osiągnęła swój największy sukces jako wykonawczyni muzycznych dżingli używanych w reklamach. Nagranie Cisyka z hasłem “Have you driven a Ford lately?” było używane w reklamach Forda w latach 1981-1998. Zaśpiewała również frazę “You deserve a break today” dla McDonald’s. Cisyk była córką ukraińskich imigrantów z Galicji Wschodniej. Jej imię, Kvitka, po ukraińsku oznacza “kwiat”. Wychowała się z muzyką ukraińską i jest bardzo znana w kraju ze względu na dwa albumy ukraińskich pieśni. Zmarła na raka piersi sześć dni przed swoimi 45 urodzinami. W Ukrainie upamiętnia ją coroczny festiwal muzyczny i ulica we Lwowie.

The Red Hot Chili Peppers kalifornijski zespół rockowy powstał w 1983 roku w Los Angeles. Ich muzyka zawiera elementy rocka alternatywnego, funku, psychodelicznego rocka i punk rocka. Z ponad 80 milionów płyt sprzedanych na całym świecie, Red Hot Chili Peppers są jednym z najbardziej popularnych zespołów. Anthony Kiedis jest członkiem-założycielem i wokalistą zespołu. Nosi litewskie nazwisko i imię po litewskim pradziadku. W 2012 roku podczas koncertu w Kownie, Anthony Kiedis otrzymał od ówczesnego litewskiego ministra spraw zagranicznych Audroniusa Ažubalisa swoje drzewo genealogiczne, które wskazywało, że jego pradziadkowie przed migracją do USA żyli w regionie Tauragė na Żmudzi. Ažubalis napisał w liście do Kiedisa “Litwa to miejsce, z którego pochodziła rodzina Twoich pradziadków Antanas Kiedis i Julija Kiediene. W imieniu mojego narodu pragnę jeszcze raz wyrazić nasz podziw dla Twojego talentu muzycznego i podzielić się naszą radością, że przynajmniej jego część ma pochodzenie litewskie”. Ažubalis podkreślił również, że melodie i symbolika występująca w różnych pieśniach ludowych, które sięgają czasów pogańskich, zawsze była kluczowym elementem litewskiej tożsamości narodowej. Pozostają też źródłem inspiracji dla obecnego pokolenia. Ažubalis zakończył swój list stwierdzeniem “„Jestem całkiem pewien, że bliższe przyjrzenie się temu bezkresnemu zasobowi litewskiego dziedzictwa kulturowego przyniesie nowe pomysły na przyszłe piosenki nawet dla tak genialnego zespołu rockowego, jakim jest Red Hot Chili Peppers”.

Leonard “Lenny” Kravitz urodził się w 1964 roku i jest znanym afroamerykańskim piosenkarzem żydowskiego pochodzenia. Część jego przodków pochodziła z Ukrainy, nazwisko Kravitz w języku ukraińskim oznacza “krawiec”. W latach 1999-2002 cztery razy z rzędu zdobył nagrodę Grammy w kategorii najlepsze wokalne wykonanie przez rokowego piosenkarza. Podczas jednego z wywiadów stwierdził: jestem pół Żydem, pół-czarny, gdzieś pomiędzy”. Jego matka pochodziła z rodziny pochodzenia afroamerykańskiego i bahamskiego, ojciec był ukraińskim Żydem – jeden z jego pradziadków pochodził z Kijowa i miał na imię Leonid, co jest grecką wersją imienia Leonard.  

P!nk gra na żywo na arenie Van Andel w Grand Rapids w stanie Michigan w 2018 roku. Źródło: Shutterstock

Pink (P!nk) – amerykańska piosenkarka i autorka tekstów. Znana ze swojego charakterystycznego chrypliwego głosu. P!nk sprzedała ponad 90 milionów płyt, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się artystek muzycznych na świecie. Po występie na American Music Awards w 2012 roku, LZ Granderson z CNN napisał, że „… największym grzechem naszej kultury może być samo-dostrojony syrop, któremu pozwoliliśmy zdominować listy przebojów. [..] Ale dzięki Bogu za Pink. [..] Pink zdołała wyrzeźbić błyskotliwą 13-letnią karierę, będąc kimś, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle rzadkie – artystą”. Dotychczas zdobyła trzy nagrody Grammy. Urodzona w Pensylwanii, Pink ma litewskie korzenie. Jej mama była litewską Żydówką, pochodzącą z Wilna.